סרטן העור

סרטן העור הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן ואחראי ל-40% ממקרי הסרטן בכל העולם. הוא מתבטא בגידולים ממאירים על פני העור שנוצרים כתוצאה מהתרבות בלתי מבוקרת של תאים. סרטן העור שכיח בעיקר אצל אנשים עם גוון עור בהיר. גידולים ממאירים בעור מופיעים לרוב באזורי הגוף החשופים לשמש: בראש, בפנים, בצוואר, בזרועות ובידיים אך לעתים הם מופיעים גם באזורים שלא חשופים לשמש.

סרטן העור מתחלק לכמה סוגים:

  • סרטן תאי הבסיס (Basal Cell Carcinoma), שהוא השכיח ביותר (95% ממקרי סרטן העור). מתאפיין בכיבים, מתפתח לאט ולרוב לא מתפשט לאזורים אחרים בגוף.
  • סרטן תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma), סרטן שכיח פחות אך מתפשט לאזורים אחרים (בלוטות הלימפה, איברים בתוך הגוף) בגוף בשכיחות גבוהה יותר מאשר סרטן תאי הבסיס.
  • מלנומה ממאירה של העור (Malignant Melanoma) שמקורה בתאי המלנין של העור וגורמת לגידול להיות בצבע חום כהה או שחור. זהו הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור.
  • Actinic Keratosis, שנחשב למצב טרום-סרטני ובהמשך עלול להתפתח לסרטן תאי הקשקש. מתאפיין בהופעת כתמים מחוספסים, אדומים או חומים, באזורי הגוף שחשופים לשמש.

גורמים לסרטן העור

הגורם הראשון במעלה לסרטן העור הוא חשיפה לשמש, ובפרט לקרניים האולטרה-סגולות שלה (מה שידוע כקרינת UV). לכן, סרטן העור שכיח במיוחד במדינות שבהן הקרינה רבה וחזקה, ובקרב אנשים שעובדים או מתאמנים הרבה בחוץ. סרטן העור מתפתח לרוב בעקבות חשיפה עוצמתית לקרני UV או חשיפה ממושכת, ולכן הוא מתגלה בדרך כלל באנשים מעל גיל 50. אנשים עם עור בהיר ובמיוחד כאלה עם שיער בלונדיני או ג'ינג'י ועיניים כחולות, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן העור. זאת משום שבעורם רמה נמוכה של הפיגמנט מלנין, אשר ידוע כמגן מפני השפעתה של השמש.

לסרטן העור יש גם מרכיב גנטי – בני משפחה שלהם שומות רבות ו/או בעלות מראה לא אחיד על עורם, או אנשים שלהם קרוב משפחה מדרגה שונה שחלה במלנומה – הם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות במלנומה. גורם נוסף אך נדיר יותר לסרטן העור הוא חשיפה לחומרים רדיואקטיביים, לזפת הפחם או לתרכובות ארסניק.

דרכי מניעה של סרטן העור

מאחר שהגורם העיקרי לסרטן העור הוא חשיפה לשמש, הרי שהדרך הטובה ביותר להימנע מהמחלה היא בצמצום החשיפה לשמש ככל שאפשר וצמצום השפעתה. זאת ניתן לעשות בדרכים הבאות: הגבלת ההימצאות בשמש בשעות הבוקר והצהריים ואם נאלצים להיות בחוץ אז לשהות בצל; מריחת קרם הגנה בעת השהיה בשמש (רצוי כ-20 דקות לפני היציאה לשמש כדי שיספיק להיספג בעור), במקדם של SPF 15 לפחות; וחבישת כובע ובגדים ארוכים (רצוי שיהיו בגדים כהים ובאריגה צפופה), לצורך צמצום חלקי הגוף החשופים לשמש.

תסמינים של סרטן העור

תסמינים של סרטן העור מתבטאים בכמה דרכים: הופעתה של נקודת חן חדשה שגדלה בהתמדה, נקודת חן קיימת שמשתנה בצורתה או בגודלה, בליטה חריגה בצבע אדום,פצע שלא נרפא, או שינוי בגודל ובצורה של פצע או צלקת קיימים. שומה שמופיעים בה השינויים הבאים מחייבת פניה לרופא עור לצורך אבחון: שינוי בגובה, שינוי בגודל, שינוי בצבע, שינוי בצורה או שינוי בגבולות. רופא עור יבצע בדיקה לגילוי סרטן העור.