בדיקה לגילוי סרטן הערמונית

כיום ניתן לבצע בדיקה לגילוי סרטן הערמונית וכך לגלות אותו מבעוד מועד ולהמשיך את הטיפול בהתאם. הבדיקה בה בדרך כלל ניתן לגלות את סרטן בערמונים היא בדיקת PSA (Prostate Specific Antigen), שמשלבת בין בדיקת דם לבדיקה רקטלית (DRE, Digital Rectal Exam), בה הרופא מחדיר את אצבעו דרך פי הטבעת וממש את בלוטת הערמונית. המועצה הלאומית לאונקולוגיה ממליצה לגברים מגיל 50 נמצאים בסיכון גבוה (שיש להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שהיה לו סרטן הערמונית לפני גיל 70) לבצע סט בדיקות משולב של PSA, בדיקה רקטלית ואולטרסאונד, פעם בשנה. גברים שאינם נמצאים בקבוצת סיכון יכולים להתייעץ עם רופאים האם כדאי להיבדק, ואם כן, באיזו תדירות.

במידה ותוצאות הבדיקות מצביעות על סרטן הערמונית, מומלץ לבצע שתי בדיקות נוספות שמטרתן לבדוק האם הסרטן התפשט ושלח גרורות לאזורים אחרים בגוף: מיפוי עצמות – בדיקה הבודקת אם יש גרורות סרטניות בעצמות; ובדיקת CT – שבודקת אם יש גרורות באיברים "רכים", כמו הריאות, הכבד, בלוטות הלימפה ועוד.

כעת יש בידיכם מידע על סרטן הערמונית. ידע הוא כוח! אתם חושדים שיש לכם תסמינים שיכולים להעיד על סרטן הערמונית ואתם נמצאים בגיל המתאים (מעל 50)? או שאתם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון? במקרה כזה, מומלץ שתתייעצו עם הרופא שלכם אם כדאי שתבצעו בדיקה לגילוי סרטן הערמונית.