בדיקה לגילוי סרטן הלבלב

אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים של סרטן זה, מוטב ללכת לרופא משפחה כדי לשלול קיום של סרטן הלבלב. הרופא יבצע בדיקה לגילוי סרטן הלבלב, שבה יחפש סימני צהבת בעור ובלחמית העיניים, יקח דגימת שתן לבדיקת בילירובין, ולפעמים גם ייקח דגימת דם. בהתאם לממצאים, הרופא יחליט אם יש לעשות עוד בדיקה לגילוי סרטן הלבלב, כדי לבצע אבחנה מדויקת. בדיקות נוספות אליהם הרופא עשוי לשלוח את הנבדק הן בדיקות דם, בדיקת אולטרסאונד, סריקת CT, סריקת MRI, הדמיה אנדוסקופית (ERCP), אוטרסאונד אנדוסקופי (EUS), ביופסיה ולפרוסקופיה.

טיפולים בסרטן הלבלב

הטיפול במחלה משתנה לפי השלב בו היא נמצאת, הבריאות הכללית של החולה, ומיקום וגודל הגידול. כיום, בניגוד לעבר, ניתן לבצע ניתוח להורדת הגידול מהלבלב. זהו בדרך כלל הטיפול היעיל ביותר אולם לעתים הסרטן מתגלה בשלב מתקדם בו כבר לא ניתן לבצע ניתוח. ניתן לבצע טיפול כימותרפי באמצעות תרופות. טיפול כימותרפי יכול להינתן בשלבים שונים לצורך טיפול בהיבטים שונים של המחלה: להפחית את התסמינים, לצמצם את התפשטות הגידול או לאחר ניתוח, במטרה להקטין את הסיכויים לחזרת המחלה.

אם אתם חושבים שאתם מזהים אצלכם את אחד התסמינים שלעיל, ובנוסף אתם משתייכים לאחת מקבוצות הסיכון שלהן סיכוי מוגבר לחלות בסרטן הלבלב, מומלץ שתלכו להיבדק אצל רופא.