ביופסיה בלבלב

הלבלב ממוקם בחלק העליון של הבטן, אורכו כ- 15 ס"מ, והוא אחד מאיברי מערכת העיכול. ללבלב שלושה חלקים עיקריים- ראש הממוקם קרוב לתריסריון, גוף וזנב. ללבלב תפקיד חשוב במערכת העיכול כיוון שהוא מייצר אינסולין ומיצים המסייעים לעיכול האוכל. כדאי לדעת כי על פי הסטטיסטיקה מתגלים כ- 500 מקרים חדשים של סרטן בלבלב מדי שנה בישראל והנתון הולך וגדל עם השנים. כיום ישנם כ- 15 סוגי גידולים שונים המתפתחים בלבלב, חלקם נדירים ומרבית הגידולים (70%) נמצאים בראש הלבלב, כאשר הגידול השכיח ביותר ביניהם נקרא אדנוקרצינומה. גידולים סרטניים אחרים, פחות שכיחים בלבלב, מקורם בתאים המייצרים את ההורמונים, ביניהם סרטן הרקמה הלימפטית (לימפומה) וסרקומה של הלבלב.

ראוי לציין כי סיכויי ההחלמה מסרטן הלבלב גבוהים משמעותית מבעבר כתוצאה משיטות חדשות לגילוי הגידולים ובגלל שיטות טיפול חדשות. עם זאת, גילוי מאוחר של סרטן הלבלב אינו מעודד לכן הגורם החשוב ביותר הוא זיהוי מוקדם.

תסמיני סרטן הלבלב

מרבית התסמינים לגידולים סרטניים בלבלב מופיעים באופן מאוחר יחסית, לעתים התסמינים אינם ברורים ולכן הרופא עלול לפרשם באופן אחר. התסמינים הנפוצים ביותר הינם כאבי בטן ותחושת אי נוחות הבאה וחולפת באזור הבטן העליונה, אובדן התיאבון וירידה במשקל, כאבים חזקים הקורנים לגב, סוכרת חדשה, קשיי עיכול ונפיחות אחרי האוכל, והופעת תסמיני צהבת כמו הצהבת העור, הצהבת לובן העין, שתן צהוב כהה, גרד בעור וצואה בהירה. חשוב להדגיש כי כאב בטן חזק אינו מהווה מדד להופעת הסרטן ורק רופא מומחה יוכל לקבוע את מקור הכאב לאחר סדרת בדיקות.

אבחון סרטן הלבלב

על מנת לאבחן את סרטן הלבלב יש לגשת לרופא המשפחה עם הופעת התסמינים למחלה. רופא המשפחה יבצע בדיקות דם ושתן, ויבדוק את העיניים ואת העור על מנת לגלות תסמינים. במקרים מסוימים הרופא ימשש את אזור הבטן העליונה כדי לאתר נפיחות באזור הכבד. לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם והשתן הרופא ימליץ על המשך טיפול ובמידת הצורך ישלח את המטופל לבצע צילום רנטגן ובדיקת אולטרא סאונד. כדאי לדעת כי בעזרת בדיקת דם ניתן לזהות במקרים מסוימים קיומו של סרטן בלבלב בגלל הימצאותו של חומר CA 19-9 בריכוז גבוה מהמקובל.

במידה ותוצאות הבדיקות הקודמות אינן מספקות או ברורות נהוג לשלוח את המטופל לבדיקת CT ולסריקת MRI. שתי הבדיקות נמשכות דקות ספורות בלבד, עד כחצי שעה, והן אינו מכאיבות ואינן פולשניות. סריקות CT ו- MRI מאפשרות לאבחן את מיקומו של הגידול ואופיו. כמו כן, ניתן לאבחן מעורבות מקומית של כלי דם אחרים, ובהתאם לממצאים יקבע הרופא האם לשלוח את המטופל לכימותרפיה לפני הניתוח.

עם זאת, חשוב להדגיש כי הדרך הבטוחה לזיהוי סרטן בלבלב היא באמצעות בדיקת ביופסיה בלבלב. יש מספר שיטות לביצוע ביופסיה בלבלב, השיטה השכיחה היא באמצעות החדרת מחט דקיקה ולקיחת דגימה לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה. במקרים רבים מבצעים את החדרת המחט ללבלב תחת הנחיית אולטרא סאונד או CT, כדי לשמור על דיוק, ולמניעת פגיעה באיברים פנימיים אחרים.

בנוסף, ישנם מקרים בהם הרופא יחליט על לפרוסקופיה כדי לקחת ביופסיה מהלבלב. בשיטה זו, המצריכה הרדמה כללית, מבצעים חתך קטן מעל הטבור, ומחדירים בזהירות סיב אופטי שבראשו מצלמה, על מנת לראות את האזור ולקחת דגימות רקמה (ביופסיה) לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה. כיום יש שיטה חדשה לאבחון סרטן בלבלב הנקראת PET Scan, השיטה אינה כלולה בסל הבריאות, ובאמצעותה ניתן להעריך קיומו של גידול ממאיר בלבלב ואפשר לקחת בעזרתה דגימת רקמה מהגוש בלבלב.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בלבלב? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>