סרטן הלבלב

סרטן הלבלב הוא גידול ממאיר המופיע בבלוטת הלבלב. מבין הגידולים שיכולים להתפתח במערכת העיכול, הוא נחשב לאחד הגידולים האלימים ביותר. בקרב גברים, הוא גורם המוות הרביעי בחשיבותו מבין סוגי הסרטן ובקרב נשים הוא החמישי בחשיבותו. סרטן הלבלב מופיע לרוב בקרב אנשים מעל גיל 60, ונדיר מאד אצל אנשים מתחת לגיל 45. ככל שמגלים אותו מוקדם יותר, באמצעות בדיקה לגילוי סרטן הלבלב, כך עולים הסיכויים להירפא ממנו. אולם, במרבית המקרים הוא מתגלה מאוחר ובמצב כזה סיכויי ההחלמה ממנו, וכן הישרדות, הם נמוכים.

מידע נוסף בנושא סרטן הלבלב:

יש כמה סוגים של סרטן הלבלב, הנבדלים ביניהם במיקומם בתוך הלבלב ובסוג התאים מהם הגידול מתחיל להתפשט. רוב המקרים (70-80%) הם של סרטן הנקרא אדנוקרצינומה. סרטן זה מופיע בראש הלבלב, ומתחיל בתאים שמצפים את החלק הפנימי של צינורות הלבלב, שתפקידם הוא להזרים את מיצי הלבלב למעי הדק. סוגים נוספים הם לימפומה, סרטן של הרקמה הלימפטית בלבלב; סרקומה של הלבלב, שהוא סרטן של תאי החיבור של הלבלב; וגידולים נוירו-אנדוקרינים, שמתחילים בתאים שמייצרים הורמונים מסוגים שונים.

גורמים לסרטן הלבלב

לסרטן הלבלב אין גורמים ייחודיים כלשהם. אולם, יש כמה גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לחלות בו:

  • גיל – סרטן זה נפוץ יותר בגילאים מבוגרים (מעל 60).
  • מין – יותר גברים לוקים בסרטן הלבלב מאשר נשים.
  • עישון – 20-30% ממקרי סרטן הלבלב קשורים לעישון סיגריות.
  • מחלות מסוימות: סוכרת ממושכת, דלקת כרונית בלבלב.
  • היסטוריה משפחתית – הסיכוי של קרובים של אנשים שחלו בסרטן הלבלב לחלות בעצמם הוא גבוה יותר.
  • מוטציות גנטיות – מוטציות בגן p16 ו-BRCA נקשרו לסיכון לחלות בסרטן הלבלב.
  • תזונה – יש הקושרים בין תזונה עתירת שומן ובשר להופעת סרטן הלבלב.
  • חשיפה לחומרים מסרטנים – כדוגמת חומרי הדברה, כימיקלים על בסיס דלק, מדללי צבע ועוד.

דרכים למניעת התפתחות של סרטן הלבלב כוללות בעיקר הימנעות מגורמי הסיכון שלעיל. הימנעות מעישון עוזרת מאד להימנע מהמחלה, וגם פעילות גופנית קבועה ושמירה על משקל תקין מסייעות בכך. כמו כן, חוקרים ממליצים על צריכה מוגברת של ירקות, פירות ומאכלים המכילים סיבים תזונתיים והפחתה בצריכת בשר.

תסמינים של סרטן הלבלב

יש לעתים קושי באבחון סרטן הלבלב שכן אין לו תסמינים ספציפיים – התסמינים שקשורים אליו יכולים באותה מידה להעיד על מחלות או בעיות אחרות. בנוסף, לעתים התסמינים מופיעים רק בשלבים מתקדמים של המחלה. תסמינים שעשויים להופיע הם: ירידה במשקל, אובדן תיאבון, בחילות, הקאה, צואה שומנית, כאב בבטן העליונה שמקרין לגב, עייפות קשה, שתן צהוב כהה, תחושת נפיחות אחרי האכילה, צהבת בעור ובלחמיות העיניים וסוכרת שמופיעה באופן פתאומי.

הסימנים שמחייבים פניה לרופא הם צהבת, כאבי בטן, ירידה לא מוסברת במשקל הלווה בירידה בתיאבון, וכן רתיעה ממזונות שאהבתם לאכול בעבר. יש מגוון בעיות שיכולות לגרום לתסמינים אלה, ולכן הרופא יבצע בדיקות מתאימות שמטרתן לבדוק האם התסמינים יכולים להיות קשורים לסרטן הלבלב.