סוגי סרטן ריאות – מהם הסוגים השונים?

סרטני ריאות, שידועים גם בשם קרצינומות (carcinomas), מסווגים באופן כללי לשני סוגים עיקריים כשהסיווג מבוסס על המראה המיקרוסקופי של התאים הסרטניים. מדובר בשני סוגי סרטן אשר גדלים, מתפשטים ומטופלים בדרכים שונות ולכן ההבחנה בין השניים חשובה מאוד:

  • SCLC – סרטן ריאות שמאופיין בתאים קטנים (SCLC – Small Cell Lung Cancers)

סוג זה מהווה כ-15%-10% ממקרי סרטן הריאות. זהו סוג של סרטן ריאות אגרסיבי ביותר שגדל במהירות רבה יותר מכול שאר הסוגים. סוג זה קשור באופן רציני לעישון סיגריות. הגרורות עוברות במהירות לאתרים רבים בתוך הגוף ורובן מתגלות לעתים קרובות רק לאחר שכבר התפשטו בהרחבה.

  • NSCLC – סרטן ריאות שמאופיין בתאים לא-קטנים (NSCLC – Non-Small Cell Lung Cancers)

זהו סרטן הריאות הנפוץ ביותר ומהווה כ-85% מהמקרים. לסוג זה של סרטן יש שלושה סוגים עיקריים שנקבעים לפי סוג התאים שנמצאו בגידול בעת עריכת ביופסיה בריאות, והם:

  • אדנוקרצינומה (Adenocarcinomas) – זהו הסוג הנפוץ ביותר של NSCLC בארצות הברית ומהווה כ-40% ממקרי סרטן הריאות. בעוד שהאדנוקרצינומה משויכת לעישון, סוג זה נמצא גם בקרב לא מעשנים – במיוחד נשים – שפיתחו סרטן ריאות. רוב האדנוקרצינומות מופיעות בחלק החיצוני או באזור הפריפריאלי של הריאות. יש להן גם נטייה להתפשט לבלוטות הלימפה ומעבר. אדנוקרצינומה באתר עצמו היא סוג של אדנוקרצינומה שמתפתחת תדיר באתרים מרובים בתוך הריאות ומתפשטת לאורך קירות נאדיות הריאה. סוג זה לפעמים נראה בצילום רנטגן של החזה, כדלקת ריאות. אנשים עם סוג זה של סרטן הריאות נוטים להיות בעלי פרוגנוזה טובה יותר מאשר אלה שאובחנו כחולים בסוגים אחרים של סרטן ריאות, ולכן סיכויי החלמה מסרטן ריאות זה הם טובים.
  • קרציונומות של תאי קשקש. סוג של סרטן שהיה בעבר נפוץ יותר מאשר אדנוקרצינומות. היום, סרטן זה מהווה כ-30%-25% מכלל מקרי סרטן הריאות. הסרטן בתאי הקשקש מתעורר בתדירות גבוהה ביותר באזור החזה המרכזי והסמפונות. סוג זה של סרטן ריאות נותר בדרך כלל בתוך הריאות, מתפשט לבלוטות הלימפה וצומח באופן נרחב למדי תוך יצירת חלל.
  • קרצינומות של התאים הגדולים, הם הסוג הכי פחות נפוץ של NSCLC, ומהווה כ-15%-10% מכול מקרי סרטן הריאה. סוג זה של סרטן הוא בעל נטייה גבוהה להתפשטות לבלוטות הלימפה ולאתרים מרוחקים.

סוגים אחרים של סרטן יכולים להופיע בריאה והם הרבה פחות נפוצים משני הסוגים שצוינו למעלה, כאשר יחד הם מהווים רק כ-10%-5% ממקרי סרטן הריאות:

  • קרצינואיד הסימפונות – מסבירה עד 5% ממקרי סרטן הריאות. גידולים אלה הם בדרך כלל קטנים והם מאובחנים בדרך כלל בקרב אנשים מתחת לגיל 40. בלי קשר לעישון ולסיגריות גידולים אלה יכולים לשלוח גרורות, וחלק קטן מהם מפריש חומרים דמויי הורמונים. הקרצינואיד בדרך כלל גדל ומתפשט לאט יותר ובמקרים רבים מזוהה מספיק מוקדם כך שאפשר יהיה להסירו בניתוח.
  • סרטנים ברמות התמיכה של הריאות כמו שריר, כלי דם או תאים שמעורבים בתגובה החיסונית – הם סרטנים נדירים בריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>