ביופסיה בריאות

סרטן הריאות נחשב לאחד מסוגי הסרטן הקשים והשכיחים ביותר. לפי נתונים שנאספו בשנים האחרונות עולה כי מחלת סרטן הריאות גורמת לרוב מקרי המוות ממחלות הסרטן השונות, ולמעלה מ- 85% מהחולים בה מתים תוך חמש שנים מרגע התפרצות המחלה. ישנם גורמים שונים לסרטן ריאות כאשר עישון מהווה את הגורם העיקרי להתפרצות המחלה. גם גורמים כמו חשיפה ממושכת לאסבסט, אורניום וניקל, וחשיפה ממושכת לגז הראדון מגבירים את הסיכוי לחלות בסרטן הריאה. עם זאת, גילוי מוקדם של המחלה מאפשר למנוע את התפתחות והתפשטות המחלה. ניתוח להסרת הגידול מהריאות, בשלבים המוקדמים של המחלה, מגביר את הסיכוי להציל את חייו של המטופל.

אבחון סרטן ריאות

ברפואה המודרנית יש ארבע בדיקות עיקריות לאבחון סרטן בריאות- צילום חזה, בדיקת CT, ציטולוגיה של ליחה, ביופסיה בריאות. בבדיקה של רופא מקצועי ניתן לגלות סימנים מחשידים להתפתחות סרטן בריאה, התסמינים הם שיעול שאינו חולף, קוצר נשימה, כאבים עזים בחזה או בכתף, צפצופים במהלך הנשימה, ליחה דמית, נפיחות בבלוטות הלימפה באזור הצוואר, דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תרופתי, איבוד תיאבון וירידה במשקל, עייפות ותשישות קיצונית ועוד.

חשוב לדעת כי תסמיני מחלת סרטן ריאות אינם מופיעים לרוב בשלבים הראשונים להתפתחות המחלה, לכן זיהוי סרטן בריאות קשה ומורכב יותר בהשוואה למחלות סרטן אחרות. כאשר מטופל מתלונן על אחד או יותר מהתסמינים חשוב לשלוח אותו בהקדם לצילום חזה. במידה ולא מצליחים לזהות מסה חריגה בריאות נהוג לשלוח את המטופל לצילום CT. כמו כן, באמצעות ציטולוגיה של ליחה ניתן לפעמים לזהות תאים סרטניים. ישנם מקרים בהם יתבקש המטופל לעבור בדיקת ברונכוסקופיה. הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה מקומית ובמהלכה מחדירים צינורית אופטית דקיקה כדי לקחת דגימות תאים מהסמפונות. במידה והרופא חושד כי המטופל סובל מסרטן בריאה הוא ישלח אותו לבצע ביופסיה בריאות.

ביופסיה בריאות נחשבת לבדיקה המדויקת והחשובה ביותר, ניתן באמצעותה להעריך את סוג הגידול ולהגיע לאבחנה חד משמעית לגבי ממצאי הבדיקה.

ביופסיה בריאות

מטרת הביופסיה בריאות היא לקחת דגימה מרקמה רכה או מרקמת העצם לצורך אבחון או שלילת קיומו של סרטן בריאות, ולשם אבחנה מבדלת בין זיהום, מחלה כרונית בריאות או מחלה ממארת. הבדיקה מאפשרת לרופא המטפל לקבוע האם יש למטופל סרטן ואיזה סוג.

כדאי לדעת כי ישנם מספר שיטות לבדיקת ביופסיה, והרופא יקבע את סוג הבדיקה בהתאם לגודל הדגימה שיש לקחת. במידה וניתן להסתפק בדגימה קטנה מהרקמה הרכה נהוג להחדיר מחט לריאה ובאמצעותה דוקרים את הרקמה על מנת לקחת ממנה דגימה. ביופסיית מחט נחשבת לשיטה הקלה והפשוטה יותר, והיא מתבצעת תחת הרדמה מקומית כך שבמקרים רבים המטופל יכול לצאת לביתו עוד באותו היום.

במקרים בהם יש צורך בדגימה גדולה יותר נהוג לבצע ביופסיית חתך (Incisional Biopsy) תחת הרדמה מקומית או כללית. ביופסיית חתך נועדה למקרים בהם קיים גוש חשוד בריאות לכן יש לבצע כריתה חלקית ממנו. ישנם מקרים בהם הרופא יחליט על ביופסיית כריתה (Excisional Biopsy) על מנת לכרות את כל הגוש החשוד בריאות. לאחר הוצאת דגימת הביופסיה נותר פצע ויש לסגור אותו באמצעות תפרים.

ראוי לציין כי ברוב המקרים מבצעים ביופסיה בריאות תחת הרדמה מקומית. הרופא המנתח נעזר בתמונת רנטגן המתקבלת ממכשיר ה- CT על מנת להחדיר את המחט בזהירות למקום הנכון ממנו יש לקחת דגימות. תהליך הביופסיה אורך לרוב דקות ספורות בלבד. ישנם מקרים בהם לוקחים דגימת תאים גם מבלוטות הלימפה בצוואר.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בריאות? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>