סרטן ריאות – סיכויי החלמה

סרטן ריאות נחשב לאחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר, ובין הקטלניים ביותר. במקרים רבים מגלים מחלה זו רק בשלב מתקדם, לכן למרבה הצער רק כ- 10% מהחולים יצליחו להחלים מהמחלה ולחיות במשך חמש שנים ללא הישנותה. חשוב לדעת כי ישנם שני סוגים עיקריים של המחלה – סרטן ריאות מטיפוס של תאים קטנים (SCLC- Small Cell Lung Cancer) וסרטן שאינו מטיפוס של תאים קטנים (NSCLC- Non Small Cell Lung Cabcer). אבחון מקצועי של סוג המחלה הנו קריטי כדי להתאים את שיטת הטיפול.

עישון – הגורם המרכזי לסרטן ריאות

כאמור, סרטן ריאות הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בעולם, העישון הוא הגורם העיקרי להתפתחות המחלה. על פי הנתונים הסטטיסטיים כ- 90% מהמקרים להתפתחות המחלה מקורם בעישון, כאשר המחלה נפוצה בעיקר בקרב גברים מעשנים מעל גיל 40, אך לנוכח הרגלי העישון בקרב נשים, שיעורן של הנשים החולות במחלה זו הולך וגדל עם השנים.

ראוי לציין כי רק בישראל מתים למעלה מ- 150 גברים ומעל 50 נשים מסרטן ריאות. כ- 80% מהחולים מאובחנים בגיל 60 ומעלה. חשוב להדגיש כי עישון מהווה את הסיבה המרכזית להתפתחות המחלה, אך גם עישון פסיבי, נרגילות וסיגרים עלולים לגרום להתפרצות המחלה.

מי שמתחיל לעשן בגיל מוקדם מגביר את הסיכון לחלות במחלה, אדם המפסיק לעשן מקטין משמעותית את הסיכוי לפתח מחלה זו בעתיד, לאחר 15 שנות גמילה מעישון סיכוייו לחלות במחלה זהים לשאר האוכלוסייה.

סרטן ריאות עלול להתפתח גם כתוצאה מחשיפה ממושכת לאזבסט, ומחשיפה ממושכת לגז ראדון. כמו כן, הסיכון למעשנים ממשפחות בהן אחד מבני המשפחה פיתח את המחלה גבוה יותר בגלל סיבות גנטיות.

סיכויי החלמה מסרטן ריאות

אחוזי הריפוי נמוכים במיוחד, על פי הנתונים הרפואיים שנאספו לאורך השנים עולה כי רק כ- 10% מהחולים יצליחו להחלים לגמרי מהמחלה, ויוכלו לחיות במשך חמש שנים ללא התפרצות המחלה מחדש.

אבחון מוקדם ככל הניתן משפר את הסיכוי להחלים מהמחלה, לכן אדם הסובל מתסמינים כמו שיעול מתמשך, כאב בחזה או בכתף, הפרשת ליחה דמית, קוצר נשימה וצפצופים, דלקת בבית החזה שאינה נרפאת למרות טיפול תרופתי, עייפות קיצונית ועוד, חייב למהר ולפנות לרופא המשפחה כדי לעבור סדרת בדיקות.

כדאי לדעת כי כ- 15% ממקרי המחלה הם מסוג תאים קטנים (SCLC), ניתן לאבחן את התאים הקטנים בבדיקה מיקרוסקופית, וסוג זה של סרטן מתאפיין בקצב צמיחה מהיר במיוחד והוא עלול להתפשט לאזורים אחרים במהירות. סרטן מסוג NSCLC מתחלק ל- 3 קבוצות- קרצינומת תאים קשקשיים, אדנוקרצינומה, קרצינמות תאים גדולים. כמו כן, ישנם שני סוגי סרטן ריאות נוספים שכיחים פחות- מזותליומה, קרצינואיד.

לאחר אבחון המחלה אצל מטופל, יציע הצוות הרפואי את הטיפול המתאים, בהתאם לסוג המחלה ושלב ההתפתחות שלה. בשלב מוקדם של המחלה ניתן לעבור ניתוח כדי לרפא את הסרטן, לעתים יש לעבור טיפולים נוספים כמו הקרנות וכימותרפיה. בשלב מאוחר של המחלה יתכן כי לא ניתן להשיג ריפוי, במקרים מסוימים ניתן לשלוט במחלה ולשפר את איכות חייו של המטופל.

למידע נוסף בנושא סרטן הריאות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>