ביופסיה בכבד

ביופסיה בכבד היא בדיקה פולשנית שמטרתה לקחת דגימה של רקמות רכות מהכבד על מנת לבצע בדיקה מיקרוסקופית במעבדה. רופא מומחה ימליץ על בדיקת ביופסיה בכבד לאחר סדרת בדיקות קודמות המעלות את החשש כי המטופל סובל מגידול סרטני בכבד. את בדיקת הביופסיה בכבד מבצעים לרוב לאחר זיהוי גוש חשוד בכבד באמצעות בדיקות הדמיה או כאשר המטופל סובל מהפרעה בלתי מוסברת בתפקודי הכבד. כדאי לדעת כי יש מספר שיטות לבצע ביופסיה בכבד, לרוב מבצעים את הבדיקה תחת הרדמה מקומית ומחדירים מחט דקה דרך העור על מנת לקחת דגימה מרקמת הכבד.

תסמיני סרטן בכבד

הכבד נחשב לאחר מאיברי הגוף החיוניים ביותר ויש לו תפקידים רבים כגון ייצור חלבונים ושחרורם למחזור הדם, פיקוח ובקרה על חום הגוף, פירוק חומרים מזיקים, פירוק פחמימות ושומנים, הפרשת תוצרי פירוק למערכת השתן והצואה. כמו כן, הכבד מהווה מקור מאגר לסוכרים וויטמינים ותפקידו לייצר את מיצי המרה.

ישנם מספר סוגי סרטן העלולים לגדול בכבד, הסוג הנפוץ ביותר נקרא קרצינומה של הכבד (פטומה). לרוב, לא ניתן לגלות תסמינים בשלב מוקדם של המחלה אלא רק בשלבים יותר מאוחרים. התסמינים השכיחים הנם ירידה חדה במשקל, אובדן תיאבון, כאב עמום בחלק העליון של הבטן העלול להתפשט גם לכתף ימין, חום גבוה מתמשך, עייפות ותשישות בלתי מוסברת. כדאי לדעת כי בשלבים מתקדמים של סרטן בכבד מופיעה צהבת.

אבחון סרטן בכבד

אבחון ראשוני של סרטן בכבד מתחילה בביקור אצל רופא המשפחה כדי לקבל הפניה לרופא מומחה. רופא מומחה יבצע בדיקה גופנית ובדיקת דם, יקרא את ההיסטוריה הרפואית ויתשאל את המטופל. בהתאם לצורך ישלח הרופא את המטופל לסדרת בדיקות נוספות כמו בדיקת אולטרא סאונד הנמשכת כעשרים דקות ואינה מכאיבה או פולשנית, ובדיקת CT המאפשרת לרופא המומחה לגלות סימנים לגידול סרטני בכבד ולבדוק האם הסרטן התפשט. במידה וממצאי הבדיקות הקודמות אינם ברורים ישלח הרופא את המטופל לעבור בדיקת MRI.

עם זאת, חשוב לציין כי רק בדיקת ביופסיה בכבד יכולה לאשש כי מדובר בגידול סרטני בכבד. ביופסיה בכבד מתבצעת לאחר הרדמה מקומית של האזור והחדרת מחט עדינה דרך העור עד לכבד על מנת לקחת דגימה של רקמות מהאזור החשוד. במקרים מסוימים מבצעים את החדרת המחט לכבד בעזרת סריקת אולטרא סאונד או CT כדי להחדיר את המחט במדויק, וכדי להימנע מפגיעה באיברים פנימיים. בסיום הבדיקה שאורכת כחמש עשרה דקות בלבד מבצעים חבישה של המקום. לאחר הביופסיה מועבר המטופל לחדר התאוששות ונשאר תחת השגחה מספר שעות, יתכן ויהיה עליו להישאר לילה אחד בבית החולים.

כדאי לדעת כי אם הרופא המומחה מאבחן כי קיים גידול סרטני בכבד, באמצעות בדיקות הדמיה קודמות, יתכן ולא יבצע ביופסיה בכבד, מחשש כי הנתיב שמחט הביופסיה יצרה יגרום להתפשטות הגידול הסרטני למקומות נוספים. במקרים אלה יעבור המטופל ניתוח להסרת הגידול ללא ביופסיה.

ישנם מקרים בהם יוחלט לבצע ביופסיה בכבד בניתוח פתוח הנעשה לרוב בהרדמה כללית. במהלך הניתוח יתכן ויוחלט על כריתה של חלק מהכבד ודגימה ממנו תשלח לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה.

תוצאות הביופסיה בכבד יגיעו תוך שבוע עד שבועיים בצורת דו"ח פתולוגי מפורט הכולל בחינה של צורת רקמת הכבד, מספר התאים ומאפייניהם וציון מאפיינים שאינם תקינים. ממצאי הביופסיה יכולים להעיד על קיום גידול סרטני או מחלות אחרות. כמו כן, באמצעות ביופסיה בכבד ניתן לאבחן בוודאות האם הגידול הוא שפיר או ממאיר, והאם מקור הגידול בגרורות מסרטן שהתפרץ באיברים אחרים כמו סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן העור וכו'.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בכבד? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>