ביופסיה בכליות

בגוף האדם יש שתי כליות הממוקמות מעל המותן ולצדי עמוד השדרה. לכליות תפקידים רבים, ובמיוחד סינון הדם מתוצרי הפירוק של הגוף והפרשתם בנוזלים אל שלפוחית השתן, הפרשת הורמונים הנחוצים לוויסות הייצור של כדוריות הדם האדומות ואיזון לחץ דם. סרטן בכליות מתגלה לרוב באופן מקרי כאשר מבצעים בדיקות הדמיה שגרתיות. שיעור מחלת הסרטן בכליות הוא כשלושה אחוזים מכלל מחלות הסרטן, שכיחותו בקרב גברים גבוהה יותר מנשים. על פי הסטטיסטיקה בארץ, הגיל הממוצע לגילוי סרטן בכליות הוא 65. חשוב לציין כי גילוי מוקדם של סרטן בכליות מגדיל משמעותית את סיכויי ההחלמה, שיטת הטיפול היעילה ביותר הוא ניתוח להסרת הגידול מהכליות.

סוגים שונים של גידולים בכליות

ישנם מספר סוגי גידולים סרטניים בכליות אך הנפוץ ביותר, כ- 85%, הוא סרטן תאי הכליה הנקרא באנגלית Renal Cell Carcinoma או בקיצור RCC. לסרטן תאי הכליה ישנם תת סוגים, השכיח ביותר נקרא סרטן תאים בהירים וסוגים נוספים, נפוצים הרבה פחות, הם סרטן כרומופילי, סרטן כרומופובי וסרטן סרקומטואיד. כמו כן, קיים סוג סרטן הנקרא נפרובלסטומה הפוגע בילדים צעירים, ולרוב תוקף רק כליה אחת. סרטן תאי המעבר הנקרא בראשי תיבות TCC הנו סוג נדיר נוסף שמתחיל בתאים המצפים את אגן הכליה, והטיפול בו שונה משאר סוגי הגידולים הסרטניים.

גורמים לסרטן בכליה

עישון נחשב לגורם המכפיל את הסיכון לחלות בסרטן בכליה, במיוחד בקרב מעשנים כבדים לאורך שנים ארוכות. גם השמנת יתר מגבירה את הסיכון לחלות בסרטן כליה. חולי דיאליזה הסובלים מאי ספיקה בכליות נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לחלות בסרטן כליה, וקיימות מחלות גנטיות שונות המגבירות את הסיכון למחלת הסרטן בכליה.

אבחון סרטן בכליה

ראוי לציין כי גילוי מוקדם של גידול סרטני בכליה מגביר משמעותית את הסיכוי לטפל במחלה בהצלחה. במקרה ומאבחנים את הסרטן בכליה בשלב מאוחר כאשר המחלה התפרצה ושלחה גרורות, הסיכוי להצלחת הטיפול נמוך. כדאי לדעת כי בעבר היה קשה לזהות סרטן בכליות, לרוב הצליחו הרופאים לזהות את הגידול הסרטני רק בשלב מאוחר, כאשר הגרורות התפשטו לאיברי גוף אחרים. כיום עוברים מטופלים רבים בדיקות הדמיה באופן שגרתי ולכן במקרים רבים מגלים את הסרטן בכליה באופן אקראי. בבדיקות אולטרא סאונד בבטן ובבדיקות CT לגילוי מקור כאבי גב ניתן לזהות גידולים בכליה בשלב מוקדם ולטפל בהם בהצלחה.

כאשר קיימים תסמינים כמו דם בשתן, כאב בשלפוחית השתן, גוש באזור הכליה, חום גבוה לאורך זמן המלווה בעייפות וירידה במשקל או כאשר חשים בכאב עמום בצד, חשוב לפנות לרופא המשפחה. הרופא יבקש דגימת שתן ובמקרים מסוימים גם בדיקת דם, על פי תוצאות הבדיקות יפנה את המטופל לרופא מומחה להמשך טיפול.

רופא מומחה יבצע בדיקה גופנית ויבחן את התסמינים מהם סובל המטופל. בהתאם לממצאי הבדיקות ישלח את המטופל לעבור אורוגרפיה תוך ורידית, שנועדה לגלות הפרעות בפעילות הכליות ודרכי השתן, ובדיקת אולטרא סאונד הנחשבת ליעילה לאבחון סרטן הכליה. בנוסף, הרופא המומחה יכול לשלוח את המטופל לבצע סריקת CT ו/או MRI כדי לגלות שינויים בכליות, לזהות את מיקום הגידול בכליות ולאבחן האם יש גרורות שהתפשטו לאיברים אחרים.

כדי לאשש גידול סרטני בכליה נהוג לבצע בדיקת ביופסיה בכליות. נהוג לבצע ביופסיה בכליות באמצעות החדרת מחט בזהירות ולקיחת דגימה מהרקמות בכליה. את הדגימה בודקים תחת מיקרוסקופ במעבדה. בדיקת ביופסיה בכליה מתבצעת בהרדמה מקומית באזור הכליות. ביופסיה בכליות מתבצעת בעזרת סריקת המקום באולטרא סאונד או CT כדי להחדיר את המחט בדיוק רב ולמנוע פגיעה באיברים פנימיים אחרים.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בכליות? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>