סרטן המעי הגס – סיכויי החלמה

מהן השיטות לסיווג סרטן במעי הגס ובפי הטבעת?

אפשר לסווג את השלב של הסרטן במעי הגס לפי מספר שיטות, כאשר השתים הנפוצות ביותר הן:

סיווג Dukes -

אמנם, מערכת  Dukes לסיווג סרטן המעי נחשבת לשיטת סיווג ישנה שהוחלפה בשיטה שנקראת: TNM. עדיין נעשה שימוש בסיווג זה שמחלק את הסרטן במעי הגס וסרטן החלחולת (פי הטבעת) ל-4 שלבים: A, B, C או D.

  • סרטן בשלב A מוגבל לרירית השרירית של דופן המעי.
  • סרטן בשלב B מאופיין בגידול שגדל מעבר לשכבה השרירית של קיר המעי.
  • סרטן בשלב C מאופיין בתאים סרטניים שהתפשטו לעבר בלוטות הלימפה.
  • סרטן בשלב D מאופיין בהתפשטות הסרטן לאיברים אחרים בגוף.

סיווג TNM

  • T מתאר את גודל של הגידול – Tumor ואם חדר לרקמות סמוכות.
  • N מתאר את בלוטות הלימפה הסמוכות והמעורבות (limph Nodes).
  • M מתאר התפשטות של תאים סרטניים לאיברים אחרים.

הסרטן שמתפתח במעי הגס מתפתח מהציפוי הפנימי של המעי הגס, שמכונה רירית. הסרטן גדל בתוך החלל של המעי הגס, אבל הוא יכול גם לגדול אל מחוץ למעי ולחדור מבעד לשכבות אחרות שמרכיבות את חומת המעי הגס. הסרטן יכול להתפתח דרך קירות המעי, לפלוש למבנים אחרים ולהתפשט לעבר בלוטות הלימפה.

מהי הפרוגנוזה (התחזית) עבור אנשים עם סרטן במעי הגס?

כל אדם שונה מרעהו ומגיב אחרת לטיפול. יחד עם זאת, עם טיפול מהיר והולם, התחזית עבור אדם עם סרטן המעי מעוררת תקוות.

שיעור ההישרדות של חולי סרטן המעי הגס תלוי במידת הסרטן בעת האבחון ובתגובה של הפרט לטיפול שהוא מקבל. בנוסף, לתגליות חדשות רבות יש פוטנציאל לשפר גם את הטיפול בסרטן וגם את הפרוגנוזה.

יש מספר גורמים שקובעים את סיכויי ההחלמה של אדם לאחר טיפול בסרטן זה, וביניהם:

השלב בו נמצא הסרטן: זהו הגורם הקריטי ביותר. לפי מחקרים, 93 אחוזים מהאנשים שאובחנו בסרטן המעי הגס או סרטן החלחולת (פי הטבעת), שלב A – שרדו. זאת, לעומת בין 72 ל-85 אחוזים שאובחנו כחולים בסרטן שלב B ושרדו. מקרב המאובחנים בסרטן שלב ג' שרדו בין 44 ל-83 אחוזים. כימותרפיה יכולה לשפר את הפרוגנוזה של סרטן שלב C.

לסרטן בשלב D יש פרוגנוזה גרועה, כ-8 אחוזים נשארים בחיים לאחר חמש שנים. נתונים אלה מדגישים את הצורך לעבור בדיקה לגילוי סרטן המעי הגס, גם אם נדמה לכם שהכול בסדר.

מספר בלוטות הלימפה המעורבות: מערכת הלימפה היא מערכת דם שכוללת רשת ענפה של כלי לימפה ובלוטות לימפה. מערכת הלימפה מסייעת לתאם את התפקוד של המערכת החיסונית שמגנה על הגוף מפני חומרים זרים. ככול שיותר בלוטות לימפה הושפעו מהסרטן, כך גדל הסיכוי שהסרטן יחזור שוב. כימותרפיה עשויה להידרש במקרים שבהם מעורבות בלוטות הלימפה.

אם הסרטן התפשט לאיברים אחרים: אם הסרטן שאובחן במעי נמצא במצב מתקדם, הוא עלול להיות מפושט לאיברים אחרים כמו לכבד או לריאות. במקרה זה, ייתכן שיהיה צורך בכימותרפיה או בהקרנות נוספות, כדי לנסות לעכב התפשטות נוספת של הסרטן.

איכות הניתוח: זהו נקודה חשובה ביותר בעיקר לסרטן פי הטבעת, מקום שבו הניתוח יכול להיות קשה מאוד מבחינה טכנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>