בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם

כיום יש כמה סוגים של בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם. בדיקה ראשונית, שמיועדת לנשים שלא מדווחות על תסמינים, כלומר, לכל הנשים, היא בדיקת PAP Smear, או משטח צוואר הרחם, שנחשבת לבדיקה שגרתית שיש לבצע באופן תקופתי אצל גניקולוג. מטרת הבדיקה היא לגלות שינויים מוקדמים בתאים. בבדיקת PAP הרופא לוקח דגימת תאים מצוואר הרחם, אותה הוא בודק לאחר מכן במיקרוסקופ לצורך איתור ממצאים חריגים.

אם בבדיקת PAP מתכגלים ממצאים חריגים, או שהאשה מדווחת על תסמינים כמו אלה שצוינו לעיל, יש סוגים נוספים של בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם שמטרתם היא אבחון המחלה. בדיקה אחת היא בדיקת קולפוסקופיה, בה מתבצעת הרחבה של צוואר הרחם ומתבוננים בו בהגדלה. בבדיקה משתמשים בחומר את הרקמה, שמטרתו להראות היכן קיים נגע. עוד בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם היא קוניזציה, או ביופסית חרוט. בדיקה זו מתבצעת אחרי קולפוסקופיה, ובה מוציאים חתך גדול יותר של הרקמה לצורך אבחון, אותו שולחים לבדיקה פתולוגית.

חיסון לוירוס הפפילומה האנושי

בישראל קיים חיסון נגד וירוס הפפילומה האנושי, שיעיל נגד ארבעה מזני הנגיף, אשר גורמים לרוב מקרי סרטן צוואר הרחם. למרות שב-2012 החיסון הוכנס לסל התרופות ונקבע שתלמידות כיתה ח' תקבלנה אותו, הוא נחשב לשנוי במחלוקת בעקבות תופעות לוואי שלו שחלקן חמורות. מאחר שהחיסון מוגבל לארבעה זנים, גם נשים שמקבלות אותו צריכות להמשיך לבצע בדיקות PAP באופן תקופתי.