סרטן צוור הרחם

סרטן צוואר הרחם הוא גידול ממאיר באזור צוואר הרחם. בעולם, סרטן צוואר הרחם נחשב לסרטן הרביעי בשכיחותו, ולגורם הרביעי בשכיחותו למוות של נשים מסרטן. 70% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם קורים במדינות מתפתחות; במדינות מפותחות נעשה שימוש נרחב בבדיקות לצוואר הרחם ודבר זה הוריד דרמטית את שיעור המחלה.בישראל, מקרים של סרטן צוואר הרחם נדירים למדי, והוא פוגע רק ב-5.5 מתוך כל 100,000 נשים.

גידול בצוואר הרחם יכול להתפתח במשך שנים ולהיות שפיר (לא-סרטני) בשלבים ההתחלתיים. בהתפתחות של גידול בצוואר הרחם, נוצרים שינויים בתאי צוואר הרחם שלא מכאיבים או גורמים לתסמינים כלשהם, ומתגלים רק אם האשה עוברת בדיקות מתאימות. יש שתי קטגוריות של שינויים שעשויים להתרחש בתאים: Low Grade SIL, או נגעים בדרגה נמוכה, שהם שינויים מוקדמים בתאים שבשכבה החיצונים של צוואר הרחם המתבטאים בגודל, במספר ובצורת התאים. שינויים אלה מתרחשים בדרך כלל אצל נשים בגילאים 25-35. הקטגוריה הבאה היא High Grade SIL, בה כבר יש מספר גדול של תאים טרום-סרטניים בשכבה החיצונית של צוואר הרחם. לתאים אלה לוקח חודשים ועד שנים עד שהם הופכים לסרטניים וחודרים לשכבות עמוקות יותר בצוואר הרחם, ולרוב הם מתפתחים בנשים בגילאי ה-30 וה-40.

הגורמים לסרטן צוואר הרחם

הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם הוא נגיף הפפילומה האנושי (HPV – Human Papilloma Virus). וירוס זה יכול לגרום לשינויים בתאי צוואר הרחם שבהמשך יכולים להפוך לגידולים טרום-סרטניים ומהם להתפתח לגידולים סרטניים. הוירוס מועבר במגע מיני, ולכן נשים המקיימות יחסי מין עם פרטנרים מרובים הן בסיכון גבוה לחלות. לא כל אשה שתודבק בוירוס תפתח סרטן בצוואר הרחם. לוירוס זנים רבים שחלקם רק גורמים ליבלות באיבר המין. שימוש בקונדומים יכול להפחית את הסיכוי להיבדק בוירוס אך לא תמיד מונע את ההדבקה.

בנוסף לוירוס הפפילומה האנושי, גורמי סיכון נוספים שיכולים להביא להתפתחות של סרטן צוואר הרחם הם קיום יחסי מין בגיל צעיר, הידבקות במחלת המין כלמידיה, מערכת חיסונית חלשה, עישון, שימוש באמצעי מניעה הורמונליים, הריונות, חשיפה ל-DES (תרופה הורמונלית), עישון והיסטוריה משפחתית (בנות משפחה שחלו בסרטן צוואר הרחם).

תסמיני סרטן צוואר הרחם

כאמור, בשלבים הראשונים של המחלה יתכן שלא יופיעו תסמינים כלל. אך אלה הם התסמינים שיכולים להעיד על קיומו של סרטן צוואר הרחם: דימום לא סדיר מהנרתיק (למשל, שלא בזמן המחזור, או בעת קיום יחסי מין), דימום מהנרתיק אצל אשה שכבר עברה מנופאוזה (הפסקת המחזור), כאב מתון בעת קיום יחסי מין או הפרשות מהנרתיק. תסמינים מתקדמים של המחלה כוללים: עייפות, חוסר תיאבון, איבוד משקל, כאבי גב, כאבי רגליים, כאבים באגן, נפיחות באחת הרגליים, דליפה של שתן או צואה מהנרתיק, דימום כבד מהנרתיק וכן שברים בעצמות באזור האגן.