סרטן השד – סיכויי החלמה

על פי אומדנים חדשים בעולם הרפואה, אחת מכל שמונה נשים תחלה במהלך חייה בסרטן השד, לכן אבחון מוקדם של המחלה הנו קריטי לסיכויי ההחלמה, למניעת התפשטות הסרטן, לטיפול יעיל ובזמן ואף להחלמה מוחלטת.

חשוב לדעת כי ישנם סוגים רבים של סרטן השד, נהוג לחלק את המחלה לשתי קטגוריות:

  • סרטן פולשני (Invasive Carcinoma)- התאים הסרטניים פיתחו יכולת להתפשט ולהתקיים מחוץ למקום המקורי או שהם כבר התפשטו לחלקי גוף אחרים. תאי הסרטן מתפשטים באמצעות חדירת התאים למערכת הדם ו/או למערכת הלימפה בשד, כך נוצרים גידולים (גרורות) באזורים אחרים בגוף והמחלה מוגדרת כקשה יותר.
  • סרטן לא פולשני (Non Invasive Carcinoma)- מצב זה נקרא בפי רופאים רבים כמצב טרום סרטני מאחר ותאי הסרטן טרם פיתחו את היכולת להתפשט בתוך השד או מחוצה לו, התאים מוגבלים לצינורות החלב בשד.

סימנים לסרטן השד

המודעת למחלת סרטן השד אצל נשים הולכת וגוברת עם השנים, כל אישה החל מגיל צעיר חייבת לבדוק את עצמה ולהיות מודעת לשינויים החלים בשדיה. חשוב לציין כי סרטן השד אינו מחלה רק של נשים, גם גברים עשויים לסבול ממנה.

חשוב לשים לב לשינויים בשד אחד או בשניהם, בין השאר שינויים בגודל השד, הופעת גוש בשד או בבית שחי, היווצרות גומות על העור באזור השד, נפיחות בבית השחי ו/או בשד, הופעת אדמומיות או גבשושיות על העור באזור השד, התנפחות ורידים חריגה באזור השד, כאב בשד, הפרשה דמית מפטמת השד, שינוי בגוון השד ועוד.

בכל מקרה של שינוי בשד, כאב מתמשך בשד או בבית שחי, שינוי גוון וגוש לא מוכר בשד, יש לפנות מיד לרופא מומחה. סיכויי החלמה מסרטן השד מושפעים ישירות מגילוי מוקדם, לכן אין לקחת סיכונים מיותרים וחשוב לפנות לייעוץ מקצועי ולבדיקה. בנוסף, יש נשים הנמצאות בקבוצת סיכון, ביניהן נשים שבמשפחתן אירעו מקרי סרטן שד, נשים הנושאות גן פגום העובר בתורשה מהאם או מהאב, ונשים שגילן מעל 50.

גילוי מוקדם

כאמור, סיכויי החלמה מסרטן השד מושפעים מגילוי מוקדם של המחלה, באמצעות בדיקת רנטגן שגרתית (ממוגרפיה) ניתן לגלות ולאתר גושים חשודים בשד. חשוב לציין כי בישראל זכאית כל אישה מגיל 50 ועד גיל 74 לסריקת ממוגרפיה במסגרת ביטוח בריאות ממלכתי, הזכאות היא לבדיקה פעם בשנתיים.

לנשים הנמצאות בקבוצות סיכון להתפתחות סרטן השד, גם אם גילן צעיר יותר, ולנשים שיש סיבה רפואית אחרת, נהוג להמליץ על בדיקת רנטגן בתדירות תכופה יותר.

בנוסף, חשוב להקפיד על שגרת בדיקות מומלצות לאבחון מוקדם של סרטן השד, אחת לשנה יש להגיע לבדיקת קלינית אצל כירורג שד מומחה, ובהתאם להמלצתו לעבור בדיקת אולטרסאונד. מומלץ לעקוב אחרי שינויים בשד ובכל שינוי או חריגה יש לפנות לכירורג שד, ולנשים הנמצאות בקבוצת סיכון גבוהה ובהתאם להמלצת הכירורג כדאי גם להקפיד על שגרת בדיקות MRI.

סיכויי ההחלמה לנשים שאובחנו עם סרטן שד שלב 0 הוא גבוה ועומד על 99%, בשלב 1 שיעור ההחלמה עומד על 99%, בשלב 2 כ-87.6% אחוזי החלמה, בשלב 3 כ-80% ובשלב 4 סיכויי החלמה נמוכים ועומדים על 17%.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>