בדיקה לגילוי סרטן השד

למרבה המזל, כיום ניתן בהרבה מקרים לגלות מקרים של סרטן השד מבעוד מועד, וזאת באמצעות בדיקה לגילוי סרטן השד. במידה שהסרטן מתגלה בשלב מוקדם, עד 90% מהמאובחנות עשויות להחלים מהמחלה. גילוי מוקדם של סרטן על ידי בדיקה לגילוי סרטן השד הוא האמצעי היעיל ביותר למאבק במחלה. לפיכך, על מנת לגלות את המחלה מוקדם ככל האפשר, על כל אשה מומלץ לנקוט את הצעדים הבאים:

  1. להכיר היטב את השדיים שלה באמצעות מישוש עצמי, התבוננות במראה וכיוצא בזה. באופן זה ניתן לשים לב לשינויים שחלים בהם במהלך הזמן.
  2. לבצע בדיקת שד ידנית על ידי כירורג שד אחת לשנה, החל משנות העשרים. בבדיקה כזאת הרופא/ה בודק/ת את השדיים ואת קשרי הלימפה בסביבתם (בצוואר ובבתי השחי).
  3. מגיל 50 ומעלה, על נשים בסיכון רגיל לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. בדיקת ממוגרפיה היא סריקה של השדיים ברנטגן שיכולה לאתר גידולים קטנים שלא ניתן לאתר בבדיקה ידנית.
  4. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון אחת או יותר, מומלץ לבצע ממוגרפיה אחת לשנה החל מגיל 40. יש להתייעץ עם רופא/ה, שעשויים במקרים מסוימים להמליץ להתחיל להיבדק בגיל מוקדם יותר.
  5. לנשים מהקבוצות הבאות מומלץ לבצע סריקת MRI תקופתית של השד:
  • נשים שהן נשאיות של מוטציות בגנים BRCA1 או BRCA2
  • נשאיות של מוטציות בגנים PTEN או P53
  • נשים שכבר חלו בסרטן השד, לצורך מעקב אחרי השד השני
  • נשים שנאמר להן בייעוץ גנטי שהן בעלות סיכון של למעלה מ-20% להיות נשאיות ואינן ממוצא אתני בו המוטציות המוכרות שכיחות.

MRI, או בדיקת תהודה מגנטית, היא הדמיה באמצעות מגנט, בה בודקים את צפיפות כלי הדם בשד. בגידולים סרטניים יש יותר כלי דם ולכן הם יאותרו מהר בהשוואה לרקמת השד הרגילה.

כעת, לאחר שלמדתן על סרטן השד ועל הדרכים לגילויו, זה הזמן לבדוק האם אתן מצויות בקבוצת סיכון מסוימת, ובכל מקרה – לקבוע את הבדיקה הקרובה, ליתר ביטחון!