סרטן הדם

סרטן הדם, או לוקמיה, הוא סוג של סרטן שגורם לייצור חריג ובלתי תקין של תאי דם במח העצם. התאים, שבהתחלה מתנהגים כמו תאים רגילים, בהמשך בהמשך מפריעים לתאי הדם האחרים (תאי הדם האדומים, תאי הדם הלבנים וטסיות הדם) למלא את תפקידיהם.פעמים רבות, המחלה אינה מתגלה עד שלבים מתקדמים שכן בשלבים המוקדמים היא אינה מראה תסמינים כלשהם.

סוגים של סרטן הדם

יש ארבעה סוגים מוכרים של לוקמיה, הנבדלים זה מזה במאפייניהם ובדרכי הטיפול בהם:

  • לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) – לוקמיה זו פוגעת בלימפוציטים (תאי דם לבנים T, B או NK). המחלה מתפתחת באופן אטי, ואפשר לחיות עם תסמיניה שנים ארוכות ללא צורך בטיפולים. היא פוגעת בעיקר באנשים בני 40 ומעלה, ומתאפיינת בדימומים, זיהומים, התנפחות בלוטות הלימפה, אובדן משקל והזעת לילה.
  • לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML) – לוקמיה זו פוגעת בעיקר באנשים בגיל העמידה. לרוב האנשים החולים בה יש כרומוזום לא תקין, ומה שמגדיל את הסיכויים לחלות בה הוא חשיפה לכמיקל בנזן או חשיפה לקרינה בעוצמה גבוהה מאד.
  • לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL) – לוקמיה זו פוגעת בעיקר בילדים. היא מתאפיינת בייצור מוגבר של לימפוציטים צעירים, שאינם יכולים למלא את תפקידם בהגנה על הגוף כי טרם הבשילו. הם דוחקים החוצה את תאי הדם האדומים ואת טסיות הדם, מה שיכול להביא לאנמיה. בלוקמיה מסוג זה שכיחים מאד גם זיהומים מאחר שהלימפוציטים לא יכולים להגן על הגוף.
  • לוקמיה מיאלובלסטית חריפה (AML) – בלוקמיה זו יש ייצור מוגבר של מיאלואידים, וגם במקרה זה, מאחר שיש ריבוי בתאים צעירים, הם לא יכולים למלא את תפקידם בהגנה על הגוף. המחלה מתאפיינת בדימומים, אנמיה, חום גבוה, הזעה רבה, חולשה כללית, כאבים בעצמות וכאבי חניכיים.

גורמים לסרטן הדם

ברוב המקרים, הסיבה להופעת סרטן הדם אינה ידועה. אולם, ידוע על גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לחלות במחלה והם: חשיפה לחומרים קרצינוגניים (מסרטנים) כמו פורמלדהיד, בנזן וחומרים שמשמשים בכימותרפיה; חשיפה לקרינה מייננת; וירוסים מסוימים; וכן בעיות גנטיות כמו כרומוזום לא תקין (שנקרא כרומוזום פילדלפיה)או תסמונת דאון.

תסמינים של סרטן הדם

קשה לזהות את הופעתו של סרטן הדם בשלבים הראשונים, שכן הוא מתקדם לאט ובהדרגתיות. בהמשך מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: ירידה במשקל, עייפות, חולשה, אובדן תיאבון, דימומים ופציעות חריגים, כאב ראש, כאב בעצמות ובמפרקים, כתמים אדומים מתחת לעור וזיהומים. תסמינים אלה יכולים להיות קשורים גם לבעיות גופניות אחרות, כך שהם לא בהכרח מעידים על סרטן הדם.