ביופסיה בבטן

מחלת הסרטן כוללת עשרות סוגי סרטן שונים הנבדלים זה מזה בתהליכים מיקרוביולוגיים שונים, בסוג האיבר בו מתפתח הגידול, ובסוג התאים מהם מתפתחת הגידול הסרטני. בין מחלות הסרטן הנפוצות ניתן למצוא את מחלות הסרטן המתפתחות באחד או יותר מאיברי הבטן הפנימיים, כמו סרטן המעי הגס, סרטן הכבד, סרטן הקיבה, סרטן הלבלב, סרטן פי הטבעת וסרטן צינור המרה. על מנת לאבחן את סוג הסרטן, וכדי לאשש אבחנה מדויקת ולשלול בעיות אחרות, נהוג לבצע בדיקת ביופסיה בבטן. מטרת הביופסיה בבטן היא לקחת דגימה מהרקמות הרכות מהאיבר הנגוע על מנת לבצע בדיקה מיקרוסקופית מדויקת במעבדה.

אבחון סרטן באיברי הבטן

כאמור, ישנם סוגי סרטן רבים העלולים להתפתח באחד האיברים הפנימיים בבטן. אבחון ראשוני מתחיל בבדיקה שגרתית אצל רופא המשפחה שמבצע בדיקה פשוטה אך לרוב אין לו את האמצעים והכישורים לאבחן סרטן, לכן הוא יפנה את המטופל לרופא מומחה. תפקידו של רופא מומחה לאבחן במקצועיות את מצבו הרפואי של המטופל ועליו ללמוד את הרקע ההיסטורי הרפואי של המטופל ולבצע בדיקה גופנית ובדיקות דם. במידה והרופא המומחה חושד כי המטופל סובל מסרטן בקיבה, בכבד או בכל איבר פנימי אחר בבטן, הוא ישלח אותו לבצע סדרת בדיקות נוספות על מנת לאשש את הממצאים, ולקבוע האם המטופל סובל ממחלה ממארת ולהחליט מהו הטיפול הנדרש והמכון ביותר עבור המטופל.

לרוב, ישלח הרופא המומחה את המטופל לבדיקת אולטרא סאונד, במהלכה מורחים ג'ל מיוחד על הבטן התחתונה, ומבצעים סריקה של איברי הבטן באמצעות גלי קול המתורגמים לתמונה תלת מימדית. כמו כן, נהוג לשלוח את המטופל לבדיקת CT המאפשרת לסרוק את איברי הגוף הפנימיים ולגלות גידול סרטני או כדי לבדוק האם הגידול התפשט לאזורים נוספים בגוף. במידה ותוצאות שתי הבדיקות אינן ברורות יש לשלוח את המטופל לבדיקת MRI, אך הדרך היחידה לזיהוי סרטן באחד מאיברי הבטן היא באמצעות ביופסיה בבטן, ויש שתי שיטות עיקריות להליך זה.

תהליך בדיקת ביופסיה בבטן

בדיקת ביופסיה בבטן מתבצעת לרוב במכון גסטרו במסגרת אשפוז יום, במקרים מסוימים יש לשהות לילה אחד בבית החולים. במהלך הבדיקה מחדירים דרך העור מחט עדינה לאחר הרדמת האזור כדי למנוע כאבים מהמטופל, ברוב המקרים מחדירים לווריד חומר לטשטוש. חשוב לעדכן את הרופא לפני הטיפול לגבי תרופות, במיוחד מי שנוטל תרופות נגד קרישת דם. באמצעות אולטרא סאונד קובעים היכן להחדיר את המחט, לדוגמה בבדיקת ביופסיה לגילוי סרטן בכבד יש למקם את נקודת הדקירה באזור הבטן הימנית העליונה.

כדאי לדעת כי ביופסיה בבטן דורשת דיוק רב לכן הבדיקה מבוצעת רק על ידי רופא המוסמך לכך. הרופא יחדיר את המחט במהירות ובמיומנות גבוהה על מנת לקחת דגימה מהרקמה הרכה או כדי לקחת דגימה של תאים כדי לבדוק אותם במעבדה.

חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם הרופא המטפל ימליץ על בדיקת לפרוסקופיה, בדיקה פולשנית במהלכה מחדירים לחלל הבטן צינור גמיש קטן ובראשו מצלמה ופנס. באמצעות בדיקת לפרוסקופיה יכול הרופא לראות את הנעשה באיברים הפנימיים בחלל הבטן, ובאפשרותו לדגום תאים כדי לבצע בדיקת ביופסיה באמצעות מיקרוסקופ.

ישנם מקרים בהם לא מומלץ לבצע ביופסיה בבטן, כיוון שהחדרת המחט לאחד מהאיברים הפנימיים בחלל הבטן עלולה לגרום להתפשטות הגידול הסרטני לאורך הנתיב שיצרה המחט. לכן, אם הרופא מחליט כי ניתן להסיר את הגידול באמצעות ניתוח, ובמידה ובאמצעות בדיקות אחרות התגלה כי הגידול הסרטני לא התפשט, יתכן ולא יהיה צורך לעבור ביופסיה בבטן.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בבטן? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>