ביופסיה בעמוד השדרה

ביופסיה בעמוד השדרה נועדה לקבוע באופן מדויק האם קיים גידול סרטני בעמוד השדרה, ומהו סוג הגידול. באמצעות הביופסיה נוטלים דגימה מחוט השדרה על מנת לבצע בדיקה מיקרוסקופית במעבדה, וכדי לאשש את קיומו או אי קיומו של גידול סרטני. בהתאם לממצאי הבדיקה יחליט הרופא על הטיפול הנדרש. כדאי לדעת כי כאשר מאתרים גידול סרטני בעמוד השדרה, באמצעות בדיקות כמו CT ו/או MRI, לא תמיד מבצעים גם ביופסיה בעמוד השדרה, אלא לעתים מחליטים על ניתוח מהיר ומיידי כדי להסיר את הגידול, ועל מנת לשחרר את המרכיבים העצביים באזור חוט השדרה ולקבע את החוליות.

גידול בתוך או בסמוך לעמוד השדרה

ישנם מספר סוגי גידולים העלולים להתפתח בסמוך לעמוד השדרה או בתוכו. אמנם לא כל הגידולים הינם ממאירים (סרטניים) אך יש לטפל בנושא במהירות כדי למנוע נזקים לעמוד השדרה ולאיברים אחרים בגוף. התסמינים שיכולים להעיד על גידול ממאיר בעמוד השדרה הם כאבי גב חזקים המקרינים לאזורים אחרים בגוף, אובדן התחושה בידיים ו/או ברגליים, רפיון שרירים באזור הגפיים, קושי בהליכה, שיתוק בדרגות שונות, אובדן התפקוד של המעי או שלפוחית השתן, יציאות בלתי רצוניות ועוד. עם זאת, חשוב להדגיש כי קיומם של אחד או יותר מהתסמינים אינו מעיד בהכרח על גידול סרטני בעמוד השדרה ויש לפנות לרופא מומחה על מנת לעבוד סדרת בדיקות מקיפה.

אבחון סרטן בעמוד השדרה

לאחר הפניה לרופא מומחה יעבור המטופל בדיקה ידנית על מנת לבדוק האם ניתן להרגיש גושים באזור עמוד השדרה, וכדי לנסות לאפיין את מקור הבעיה ואת מיקום הגוש. לאחר הבדיקה הראשונית יפנה הרופא המומחה את המטופל לבדיקת CT שאורכת בין 10 ל- 30 דקות ואינה כרוכה בכאבים. במהלך הבדיקה סורקים את עמוד השדרה בעזרת סדרת צילומי רנטגן כדי לזהות במדויק היכן ממוקם הגידול והאם הגידול הסרטני שלח גרורות והתפשט לאיברים נוספים בגוף. בנוסף, נהוג לשלוח את המטופל לבדיקת MRI, המזכירה במהותה את בדיקת ה- CT, אך נעשה בה שימוש בשדות מגנטיים ולא ברנטגן. הבדיקה נמשכת כחצי שעה ובמהלכה יש לשכב ללא תזוזה במכשיר.

במידת הצורך יפנה הרופא את המטופל לבדיקת ביופסיה בעמוד השדרה. חשוב להדגיש כי רק בדיקת ביופסיה בעמוד השדרה מאפשרת לקבוע באופן מוחלט כי מדובר בגידול סרטני. הבדיקה נערכת במסגרת אשפוז יום, לעתים יש לשהות לילה שלם בבית החולים. לאחר החדרת חומרי טשטוש והרדמה חלקית מחדירים בזהירות מחט דקה לאזור החשוד כנגוע בגידול סרטני ומוציאים דגימה של רקמה רכה או תאי עצם מהאזור. בסיום הבדיקה עובר המטופל לחדר התאוששות ושולחים את הדגימה למעבדה לבדיקה מיקרוסקופית. לרוב, מתקבלת התוצאה תוך כשבוע לאחר הבדיקה.

מאחר ועמוד השדרה הנו איבר רגיש יש לבצע בדיקת ביופסיה בזהירות רבה כדי לא לפגוע בעצבים בעמוד השדרה ועל מנת לא לגרום לנזק לחוליות ולאיברים אחרים. בהתאם לממצאי הבדיקה יחליט הרופא על המשך הטיפול, ויקבע האם לנתח באופן מיידי את המטופל על מנת להוציא את הגידול הסרטני, או להתחיל בטיפולי הקרנות וכימותרפיה.

ניתוח בעמוד השדרה נחשב למורכב כיוון שבהתאם לסוג ולנזקי הגידול הסרטני יש לעתים לחשוף את הלמינות של עמוד השדרה, לבצע כריתה של חוליה אחת או יותר ולהשתיל משתל מיוחד לקיבוע עמוד השדרה. כיום ניתן לטפל בחלק מהמקרים גם באמצעות רדיוכירורגיה לעמוד השדרה, וקיימות שיטות חדשות להסרת גידולים מעמוד השדרה באמצעות ניתוח זעיר פולשני, שמקטין את הכאב והצלקות, וממזער את הסיכונים הכרוכים בניתוחים להסרת גידולים מעמד השדרה.

מעוניינים בייעוץ בנושא ביופסיה בעמוד השדרה? צרו קשר עם ד"ר דניאל יפה – רדיולוג מומחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>